- 

Jak zlepšit výkonnost PPC reklam - vyhledávací síť

Vytváříte PPC reklamy na Google? Tak pak zbystřete. Samotné vytvoření kampaní sice skýtá mnoho úskalí, nicméně po vytvoření reklam nastává okamžik, kdy je nutné vše pečlivě monitorovat a optimalizovat k naprosté dokonalosti. Jinak vás PPC reklama může vyjít zbytečně draho a v mnoha případech se stává, že ji klient zavrhne jen kvůli nepříliš dobré práci agentury či freelancera.

Jak tedy kampaně optimalizovat, když je máte "vytvořeny"? Mrkněme nejdříve na vyhledávací síť. 

Co je to vyhledávací síť v Google Ads? Jedná se o reklamy, které se objeví po zadání vyhledávacího dotazu na prvních místech ve vyhledávači a jsou označeny zeleně jako Reklama. 

1. Kontrola vyhledávacích dotazů

V záložce klíčová slova v Google Ads si zkontrolujte, zda používate kromě přesné shody (slova v hranatých závorkách [], i shodu frázovou (celé slovo v “”) a modifikovanou volnou (před každým slovem jsou známenka +). Pokud používáte jen přesnou, tak se zbytečně můžete okrádat o potenciální zákazníky. V Google Ads je oproti Skliku velmi rizikové používání shody volné, jelikož systém může dané slovo zaměnit či úplně vynechat. Tip: Mrkněte na video, jak převést velmi jednoduše volnou shodu do všech ostatních.

Jakmile ale používáte více shod, včetně přesné, tak je nutné kontrolovat vyhledávací dotazy. Jejich kontrolu provedete tak, že v záložce klíčová slova kliknete na Vyhledávací dotazy viz. screen níže. 

Vyloučení slov ve vyhledávací síti

Pokud se mezi vyhledávacími dotazy objeví slovní obrat, který není tím “pravým ořechovým”, tak tato slova určitě vylučte.

Klikněte na vyhledávací dotaz a posléze na “Přidat jako vylučující klíčové slovo”a uložte. Na daný slovní obrat by se již vaše PPC na Google spouštět nemělo.

Zde ale pozor pak na výběr, kam chcete dané vylučující slova zařadit, zda pod konkrétní reklamní sestavu či na úroveň celé kampaně. V případě, že vyberete “Kampaň”, tak dojde k vyloučení tohoto slova pro všechny sestavy, přičemž právě některými jinými sestavami můžete chtít na dané slovní spojení cílit a nyní byste vše pozastavili. Pokud je dané slovo opravdu nesmyslné a nijak s vaší službou (e-shopem) nesouvisí, tak ho klidně vylučte pro celou kampaň.

Tip: mrkněte na náš 130 hodinový kurz digitálního marketingu z praxe, který vás připraví kompletně na práci Online marketing managera! 

2. Záložka Zařízení

Může se stát, že například nemáte kvalitní responzivní webovou stránku a rozpočet stačí jen na část dne. Samozřejmě můžete zkoušet různé strategie cenových nabídek v nastavení kampaně, ale také by vám určitě neměla uniknout záložka “Zařízení”. Zde uvidíte (pokud máte aktivovaný konverzní kód, respektivě je správně nasazený na vašem webu na URL u dokončení objednávky), na kolik vás přišla jedna konverze ze stolního počítače a kolik vás stál jeden zákazník z mobilu. Pokud je například mým cílem, aby konverze stála maximálně 9 000 Kč a viz.  níže vidím, že z mobilu byla cena konverze na hodnotě 19 450 Kč, tak mám několik možností.

  • Hodně rychle zkusit vymazlit k dokonalosti svůj web pro mobilní telefony :-) a tím se tak pokusit  zlepšit konverzní poměr a snížit tak případně cenu za konverzi.
  • Zkusit snížit  nabídkovou cenu pro mobilní telefony ve sloupici Úprava nabídky. Lze až o 100%. Pokud zvolíte 100%, tak se reklama přestane na mobilním telefonu zcela zobrazovat.

Je nutné však poznamenat, že v mnoha případech uživatel prvně vyhledává přes mobil a pak objedná po prokliku na reklamu (např. na brandové dotazy) raději doma na počítači. Tedy data mohou být částečně zkreslená, tedy se konverze připíše jinému zařízení, než ze kterého došlo ke kliknutí na reklamu. 

3. Záložka Místa

Často opomíjenou optimalizační technikou jsou Místa. Pokud máte celorepublikový projekt, tak se vždy mrkněte v kampaních do záložky Místa —> Geografický přehled —> a zvolte Město.

Ve sloupci si aktivujte sloupec Cena/konverze. U měst, které mají vysokou cenu za konverzi můžete tím, že dané město zatrhnete a kliknete na upravit ho zcela vyloučit a nebo mu jen o pár desítek % snížit nabídkovou cenu.

4. Sloupec podíl ztracených zobrazení rozpočet

Ve výpisu kampaní si aktivujte sloupec  „Podíl ztracených zobrazení (rozpočet)“. Jedná se o velmi zajímavou metriku, v kolika % se vaše reklama zobrazila a v kolika ne. Tedy pokud mám kampaň vysoce konverzní a například i velmi slušnou cenu za konverzi, tak se snažte, aby se vaše reklama zobrazovala po celý den, tedy jedna z možností je navýšit rozpočet. Tím může dojít k většímu množství konverzí za den.

5. Sloupec Průměrná pozice klíčových slov

Pokud se kampaním daří a vy byste rádi navýšili počet konverzí, tak mrkněte na sloupec Průměrná pozice. Pokud je vaše pozice horší než 2, tak v mnoha případech klesá i CTR (míra prokliku = kliky/zobrazení reklamy * 100). Tedy pokud navýšíte cenu za kliknutí (CPC), tak se vaše pozice může na klíčová slova zlepšit a vy tak můžete dosáhnout více kliků a případně i většího CTR.

Průměrnou pozici posuzujte na úrovni sestav a také konkrétních klíčových slov, nikoliv jen na úrovni celé kampaně. Pokud byste se obávali výsledku, je možno použít funkci Experiment, kdy nabídkovou cenu zvýšíte jen například u 20% zobrazení reklamy a po týdnu se mrknete na výsledky :-)

V příštím díle se mrkneme na obsahovou síť :-)