Správa více než 50 webovek? Pro Adama Kunovského to není žádný problém!

Ahoj Adame, neuběhnul ani měsíc od našeho posledního setkání na kurzu a už se zas setkáváme. Jak se máš?

Ahoj Tondo, mám se skvěle. Praha byla příjemná změna a tvůj kurz mi dal nové rozhledy ohledně JavaScriptu. Některé jsem již vyzkoušel i v praxi. 

Pamatuju si, že během mého kurzu javascript už měl práci spojenou s tvorbou webových stránek. Kde teď tedy pracuješ a co děláš?

Po kurzu progrmátora, což byl již můj druhý kurz, jsem se dostal na místo frondend web developera v jedné reklamce. Je to menší agentura v Luhačovicích, kde jim po 12 letech odcházel frontend a díky náhodě jsem se o tom místu dozvěděl. Napsali jsme si pár mailů s budoucím šéfem, dali jsme kafe a z ničeho nic jsem seděl na židli a přede mnou svítily tři monitory, které se staly mým pracovním místem. Jako frontend vlastně řeším požadavky a případné problémy klientů s jejich weby. Myslel jsem, že kodéřina bude většina mé práce, ale opak je pravdou, většinu času analyzuji problémy klientů a řeším je s našimi dvěma programátory. Lehčí úpravy si dokážu řešit sám, ať už jde o úpravy vzhledu webu, doplňování obsahu nebo jazykové mutace. Tyto úpravy řeším buďto přímo v kódu, nebo přes naše dva redakční systémy, jelikož každý z programátorů preferuje "ten svůj" jako nejlepší.  

 

To zní opravdu náročně, na juniora kódéra máš celkem hodně odpovědnosti. Měl jsi před touto pracovní pozicí nějaké zkušenosti s webovýma stránkama?

Ano, díky zdravotním problémům, se kterými jsem byl rok na neschopence, jsem měl mraky volného času. Během té doby jsem začal více spolupracovat s místním spolkem, který v obci pořádá různé kulturní akce. Díky mé známosti s učitelem ICT, který učí na střední škole, se kterým jsem si občas zašel ven tzv. "pokecat", jsme pro tento spolek začali tvořit webové stránky. Jednalo se o skutečně jednoduché webovky, které jsme přes wordpressovou šablonu dali na net. Jenže když mě bylo sděleno od doktora, že pro mě bude ideální změna pracovní pozice, tak jsem začal přemýšlet, co bych rád dělal (původně jsem skladník). A volba padla na tvorbu webu. Byl jsem na pohovoru v jedné firmě zabývající se programováním, kde mi řekli: „Super, jenže my bychom potřebovali, abyste měl alespoň základní znalosti HTML, CSS a PHP“. A od této doby byl již jen kousek k PrimaKurzům, které jsem našel na webu (nechci, aby to vyznělo jako reklama, díky vašemu marketingu se ty stránky skutečně objevily... pozn. smích). 

Po absolvování kurzu Webmaster a Programátor jsem již dokázal udělat své první dva weby, které jsem si skutečně udělal od návrhu až po změny posledních detailů. Pokud by ses chtěl podívat, tak např. www.hofrservis.cz Tohle je můj druhý web.

 

Chápu, takže jsi začal aktivně tvořit po kurzech programátor a webmaster. Kterému z těchto dvou odvětví by ses chtěl věnovat v budoucnu?

Jelikož nejsem vysloveně matematický typ, tak volba padla na kodéra, který mě i víc baví. Mám rád ten pocit, kdy změníš pár věcí v CSSku a web najednou vypadá, alespoň vizuálně, mnohem přitažlivěji.

 

Jaké kvality kódéra považuješ za nejdůležitější?

Ohledně kodéra považuji za nejdůležitější se orientovat v kódu. Vidím to momentálně sám na sobě, kdy jsem převzal správu nad cca 50 weby, které tvořil někdo jiný, a občas hledám i hodinu to, ve které složce je uložen kód k tomu, aby jsem mohl přepsat název ikony. Bohužel weby se momentálně tvoří tak, že v základním index.php najdeš pouze php kódy, které tě směřují na další podsložky, a ty pak slepě hledáš, v které to je. Další důležitá vlastnost je ta, že pokud něco nevíš, tak zadáš do vyhledávače www.google.com, a ten tě ve velkém množství případů dovede k odpovědi na tvůj dotaz. Chce to ovšem skutečně se obrnit trpělivostí, a pokud ti něco nejde, tak hledat dál. Nestalo se to jednou ani dvakrát, kdy jsem odpověď na googlu našel na straně 5, kdy jsem prošel veškeré předchozí odkazy.

 

Co ti hodně pomohlo pro pochopení různých principů kódvání a programování?

Jednoznačně praxe! Po kterémkoliv kurzu začít tvořit! 

První web jsem dělal X hodin, raději jsem to ani nepočítal. Za první webové stránky pro známého jsem si vzal 3 000 Kč. Počítat to jako hodinovku, tak se dostaneme na sazbu asi 15 korun za hodinu... (smích). Druhý web mě již trval asi třetinu času, a s každým dalším se to zlepšuje, jelikož člověk již ví, co a jak. U tvorby webu mě docela i pomohly videa od Kuby z Webmastera, protože jsem si zopakoval věci, které jsme na kurzu probírali. Další věc, díky které pronikám čím dál hlouběji do tajů kódování a programování, je v mé práci, kde na mě každý den čeká nová výzva. Většinou se jedná pouze o nějakou prkotinu, ale aby ji člověk správně udělal, musí pochopit celý kód, na který se odkazuje. To pro změnu děkuji Pepovi z programátora, díky kterému se alespoň základně pohybuji v PHP kódech.

 

Děkuju ti za rozhovor Adame, rád jsem tě zas viděl a přeju ti hodně štěstí ve tvé nové profesi.

Já děkuji PrimaKurzům za skvělý start mé nové profese, jelikož bez základů, které jsem se u vás naučil, bych tuhle práci nedokázal dělat. Když si vemu, že rok zpět jsem nevěděl, jaký je rozdíl mezi HTML a CSS, a dnes se tím živím, tak je to asi "mega" pokrok.

Tobě Tondo přeji co nejvíc spokojených studentů, a hlavně neztrať tu pozitivní energii, se kterou jsi nás celým kurzem JavaScriptu provázel. Na Tvůj věk jsi skutečně výborný lektor, ze kterého by si mohli brát příklad i mnohem zkušenější a starší lektoři. Během kurzu jsi dokázal pohotově odpovědět na všechny naše dotazy a během okamžiku vyřešit veškeré problémy s JS. I když jsi několikrát musel použít strýčka googla, jelikož jsi sám řekl, že nevíš, jak to přesně má být, tak jsi nám ukázal cestu, kterou se ke zmíněnému problému přibližuješ, a díky tomu člověk pochopí mnohem víc věcí, než kdyby jsi jen řekl: „Tak, a teď sem hoďte tento script a šlape to“.

Studuj stejný kurz jako Adam a začni pracovat jako programátor! Zbývá 12 volných míst.