- 

10 tipů jak vybrat správný redakční systém

Výběr vhodného redakčního systému není lehký úkol. Bez jasně daných požadavků na redakční systém se snadno necháme zlákat funkcemi, které nikdy nevyužijeme. Co od redakčního systému vlastně očekávat?

Rodiče mi dali cennou radu! "Pokud chceš ušetřit, nechoď nakupovat hladový! Sepiš si seznam, jinak koupíš plno zbytečností..." Stejný princip platí u výběru redakčního systému. Bez jasně daných požadavků budeme zlákáni zbytečnostmi, které nebudeme potřebovat. Než se nedějeme, kupujeme podnikový systém za desítky tisíc a přitom by nám stačil obyčejný blogovací systém, který je naprosto zdarma.

Jak by měl vypadat náš seznam požadavků?  Přesto, že se mohou nároky na CMS lišit, zde je deset bodů, které bychom měli při výběru zohlednit.

1. Základní funkcionalita

Každý od redakčního systému (dále jen CMS) očekává vytváření, mazání, editaci a organizaci článků. Předpokládá se, že tyto funkce každý CMS garantuje. To však nemusí být zcela zřejmé, nemluvě o tom, že podání těchto základních elementů nemusí být tak  intuitivní jak bychom očekávali.

Ne všechny blogovací platformy umožňují organizovat články do stromové struktury. Namísto toho je možné pouze filtrovat články podle data a kategorie. V některých případech by to mohlo být dostačující, ne-li dokonce přehlednější. V jiných případech by ale tato limitace mohla být frustrující.

2. Editace obsahu

Editor je jeden z prvků, které si zaslouží hlubší zamyšlení. Většina CMS nabízí WYSIWYG editor. Bohužel některé se potýkají se zvláštními neduhy i přesto, že je to nejčastěji používaná vlastnost redakčního systému!

Editor slouží k úpravám a stylování obsahu webu, pomocí kterého můžeme například měnit typ, barvu nebo velikost fontu. Vývojáři se ale v některých případech odklání od pravého účelu těchto editorů...

A to do až přílišné volnosti editace vzhledu obsahu, což by v některých případech mohlo narušit grafický pocit z brandu stránky.

Editor by též měl zvládat vkládání příloh jako jsou obrázky nebo soubory ke stažení. To nás přivádí k dalšímu bodu, a to správě příloh.

3. Správa příloh

Správa obrázků může být v některých případech kámen úrazu při výběru CMS. Špatně postavený systém může uživatele znechutit špatnou použitelností. Obrázky celkově mohou působit problémy. Zkontrolujte, zda CMS umožňuje vkládat do obrázku "alt" atribut nebo umí alespoň základní editaci obrázku jako jsou ořezy, změny velikosti nebo rotace.

4. Hledání

Vyhledávání v obsahu je důležitý aspekt každé webové stránky. Přibližně polovina uživatelů používá vyhledávací nástroj pokud na stránce nemůže něco najít. Přesto je vyhledávání na webové stránce jako funkce velmi podceňována.

Na tyto věci bychom si měli dát obzvlášť pozor:

  • jak často vyhledávací robot indexuje naši stránku? Hlavně pokud ji často aktualizujeme.
  • indexuje se celý obsah našich stránek? Co přílohy jako PDFka, Word, Excel atd.
  • jak dlouho trvá vyhledávači zobrazit výsledky. Tohle je velmi důležité u obsáhlých stránek.
  • můžeme vyhledávání specifikovat na konkrétní požadavky?
  • jakým způsobem jsou vyhodnoceny výsledky? a mohou být ovlivněny administrátorem nebo uživatelem?
  • můžeme ovlivnit vzhled zobrazených výsledků?

Problém s úpravou vzhledu je však kapitola sama pro sebe.

5. Přizpůsobení redakčního systému (customizace)

Žijeme ve světe, kdy máme nespočet možností jak oddělit design od obsahu. Bohužel se i přesto najdou vývojáři CMS, kteří se podobně jako někteří webmasteři neztotožní s praktikami pro výrobu kvalitního webu. Vznikají tak těžko modifikovatelné systémy které nejsou flexibilní co se customizace týče.

Potřebujete redakční systém, který zvládne vypisovat příspěvky v obráceném pořadí? Nebo potřebujete zobrazit kalendář s akcemi. Je možné vypsat nejnovější komentáře na homepage? Flexibilita je zkrátka nutnost.

6. Uživatelská interakce

Pokud vám jde o zpětnou uživatelskou vazbu, potřebujete redakční systém, který vám umožní do webu vložit chat, fórum, komentáře nebo hodnocení.

7. Řízení rolí a povolení

Pokud obsah webu spravuje víc lidí, mohla by se hodit možnost řídit kdo bude editovat co. Například jedna skupina lidí bude mít přístup k editaci reklam, další k vkládání článku na homepage atp.

8. Verzovací systém

Možnost vrácení změny do předchozího stavu je výborná vlastnost pro rychlou nápravu špatné úpravy článku. Častokrát jsem se setkal s tím, že za mnou redaktorka přišla, že si omylem smazala článek... nezbývalo mi nic jiného než pokrčit rameny. Přitom pomocí verzovacího systému by byla náprava hotova během pár kliknutí.

9. Podpora více webových stránek

Správa více webových stránek je ve spoustě společností běžnou rutinou. Proč tedy nepoužívat společnou administraci pro všechny vaše weby?

Pokud nyní více webů nepoužíváte, proč být o tuto možnost ochuzen do budoucna?

10. Více jazyková podpora

Je velice snadné podcenit podporu více jazyků. Váš web se může specifikovat na domácí trh nebo můžete prodávat produkt dostupný pouze v ČR.

To, že je váš produkt pouze pro domácí trh, se může časem lehce změnit. Je důležité aby váš CMS rostl spolu s vaším byznysem!

Závěr

Zvážení všech aspektů je důležitá část při výběru redakčního systému. To ale není vše. Dále je nutné zvážit technické problémy jako licenci, podporu, přístupnost, zabezpečení, náročnost zaškolování a mnoho dalšího.

Závěrem jedno varování. Neberte váš seznam požadavků příliš vážně. Na jednu stranu nechceme platit za nadbytečné služby, na druhou stranu nechceme systém který nesplňuje naše požadavky.